Co je eObčanka?

Občanský průkaz s kontaktním elektronickým čipem, který umožňuje online prokazování totožnosti a uložení kvalifikovaných a autentizačních certifikátů.

K čemu eObčanka slouží

Místo chození na úřady si nyní řadu záležitostí můžete pohodlně vyřídit ze svého zařízení kdykoliv a odkudkoliv, kde máte připojení k internetu. Občanský průkaz vám umožní bezpečné přihlášení k dostupným online službám. Jejich aktuální seznam naleznete na Portálu veřejné správy (www.gov.cz). Počet služeb bude postupně narůstat, elektronická verze veřejných služeb bude pro všechny úřady povinností.

Co je to IOK, DOK a BOK?

  • IOK – Identifikační osobní kód (4-10 číslic) – jde o obdobu PINu u platební karty nebo mobilního telefonu. Tento kód budete zadávat při každém použití občanského průkazu,
  • DOK – Deblokační osobní kód (4-10 číslic) – jde o obdobu PUKu u mobilního telefonu.
  • BOK – Bezpečnostní osobní kód (4-10 číslic) – sloužit k bezpečnějšímu ověření totožnosti uživatele při osobním jednání pokud není čip aktivovaný

Více informací v článku Jak začít používat eObčanku

Kolik eObčanka stojí?

V případě konce platnosti OP do půl roku, nebo změně ze zákona zapsaných údajů je to zdarma. Výměna před ukončením doby platnosti bez zákonných důvodů 200,- (nad 70 let zdarma) Výměna při ztrátě, odcizení nebo poškození 100,- Vydání do 24 hodin (pracovní dny) – 1000 Kč/do 15 let 500 Kč (převzetí na MV, podání žádosti na MV nebo na obecním úřadě ORP) Vydání do 5 pracovních dnů – 500 Kč/ do 15 let 300 Kč (podání na MV nebo obecním úřadě ORP, převzetí na MV nebo na stejném obecním úřadě jako byla podána žádost)

Co všechno budu potřebovat ke komunikaci s úřady?

Elektronickou občanku

Čtečku elektronické občanky

Aplikaci eObčanka

Kde stáhnu aplikaci eObčanka?

Oficiální aplikaci eObčanka si můžete stáhnout na stránkách info.eidentita.cz/eOP.

Více informací zde

Jak na aktivaci čipu?

Jak aktivovat čip naleznete v článku Jak začít používat eObčanku

Jak zablokovat eObčanku?

Pokud ztratíte nebo Vám bude odcizen občanský průkaz s aktivovaným čipem, můžete čip zablokovat na lince +420 225 514 777. Takto zablokovaný čip nelze znovu aktivovat, je nutné požádat o nový občanský průkaz. Současně je ztrátu či odcizení nutné nahlásit na Policii ČR nebo na úřadě obce s rozšířenou působností.

Kategorie: Informace