Krok 1 – Aktivace čipu eObčanky

Prvním krokem pro elektronickou komunikaci s úřady je aktivace čipu. Čip si můžete aktivovat rovnou při převzetí občanského průkazu, nebo později na jakémkoliv úřadě, který má pracoviště pro výdej osobních dokladů.

Při aktivaci musíte zadat dva číselné kódy. U každého si můžete zvolit libovolnou kombinaci 4 -10 číslic. Je dobré mít tyto kódy předem připravené.

  • IOK – Identifikační osobní kód (4-10 číslic) – jde o obdobu PINu u platební karty nebo mobilního telefonu. Tento kód budete zadávat při každém použití občanského průkazu,
  • DOK – Deblokační osobní kód (4-10 číslic) – jde o obdobu PUKu u mobilního telefonu.

V případě, že zadáte 3x za sebou špatně IOK, dojde k jeho zablokování. Pro odblokování IOK musíte zadat právě DOK. Po 10 nesprávných pokusech dojde i k jeho zablokování. Pro odblokování musíte navštívit jakýkoliv úřad obce, kde vydávají osobní doklady.

Přistupujte k občanskému průkazu jako k platební kartě.

  • Nikdy nevolte snadno odhadnutelnou kombinaci čísel (např. 1111 nebo 1234)
  • Nikdy nenoste IOK, DOK nebo BOK napsaný u svého dokladu, v případě ztráty by mohlo dojít ke zneužití vaší identity!

I v případě, že se rozhodnete čip neaktivovat, budete při převzetí každopádně vyzváni k zadání bezpečnostního osobního kódu (BOK) – ten bude sloužit k bezpečnějšímu ověření totožnosti uživatele při osobním jednání. Opět jde o kombinaci 4 – 10 číslic. Z neaktivovaného čipu nelze přečíst žádné osobní údaje, ani na něj nelze nic zapisovat. Takový občanský průkaz používáte jako by na něm žádný čip nebyl.

Krok 2 – Pořiďte si čtečku eObčanky

Výběr čteček eObčanky není zatím veliký a člověk musí vynaložit spoustu úsilí, aby nějakou vhodnou nalezl. Můžete zkusit projít nejrůznější obchody a hledat správnou čtečku. Ovšem pozor, aby to nebyla pouze čtečka paměťových karet. Čtečka eObčanky musí podporovat standardy ISO 7816, CCID (Chip Card Interface Device) a PC/SC.

Kromě českých obchodů můžete zkusit čtečku objednat také ze zahraničních (nejčastěji čínských) obchodů. Zde si ale dejte pozor na možnost zneužití Vaší eObčanky. U zahraničních neověřených výrobců si nikdy nemůžete být jisti, co taková čtečka obsahuje. Může tedy klidně nepozorovaně na pozadí odesílat Vaše informace neznámo kam. Proto si vždy rozmyslete jakou čtečku si pořídíte.

Pokud si nejste s výběrem jisti, zkuste jednu z námi doporučených čteček zde

Krok 3 – Stáhněte a nainstalujte si aplikaci eObčanka

Posledním krokem je stažení a nainstalování obslužné aplikace eObčanka na stránkách https://info.eidentita.cz/Download/ . Podle typu zařízení a jeho operačního systému si zvolíte instalační balíček, který vás provede instalací dvou aplikací. V současné době je aplikace dostupná pouze pro PC s operačním systém Microsoft Windows, ostatní zařízení a operační systémy by měly následovat (9/2018).

eObčanka – identifikace je podpůrná aplikace, do které budete zadávat při online identifikaci IOK (příp. DOK). Tyto kódy tak nebudou z Vašeho zařízení nikam odesílány. Veškerá komunikace probíhá mezi touto aplikací a vaším občanským průkazem.

Pomocí aplikace eObčanka – správce karty můžete měnit zvolené hodnoty IOK a DOK, odblokovat IOK a využívat k diagnostice chyb a zapisování a mazání dat souvisejících s elektronickými podpisy a autentizačními certifikáty.

Pokud máte aktivovaný čip, čtečku a nainstalovanou aplikace eObčanka, můžete Váš občanský průkaz začít používat pro přihlašování k online službám veřejné správy.

Kategorie: Informace